Yazım Yanlışları Testi 1

Yazım Yanlışları Testi 1
A+
A-
13.03.2021
1.020

Yazım kuralları, bir dili kullanırken yazıda ve söyleyişte kişiden kişiye farklı anlamlar oluşmaması için belirlenen ve herkes tarafından benimsenen kurallardır. Dilimizi güzel kullanmak, söylemek istediklerimizi iyi anlatabilmek için yazım (imlâ) kurallarını bilmemiz gerekmektedir. Bu, bize sadece sınavlarda değil, günlük hayatta da kolaylık sağlayacaktır. Çünkü ömrümüz yazılarla iç içe geçmektedir. Yazım Yanlışları Testi TDK’den yararlanılarak hazırlanmıştır.

374
Testin Oluşturulma Zamanı :

Yazım Yanlışları Testi 1

1 / 10

Nasıl Yazılır?

2 / 10

Nasıl Yazılır?

3 / 10

Nasıl Yazılır?

4 / 10

Nasıl Yazılır?

5 / 10

Nasıl Yazılır?

6 / 10

Nasıl Yazılır?

7 / 10

Nasıl Yazılır?

8 / 10

Nasıl Yazılır?

9 / 10

Nasıl Yazılır?

10 / 10

Nasıl Yazılır?

Skorunuz

Ortalama puanınız 64%

0%

Özellikle “üst” sözcüğünün yazımına dikkat etmeniz gerekiyor.

Üst Kelimesi Nasıl Yazılır? İpucu için TIKLAYINIZ

üst alizeüst başüst bitkenüstçavuşüst çeneüst deriüst diş
üst dudaküst geçişüst geçitüst güverteüst insanüst katüst katman
üst kurulüst kümeüst perdedenüst sınıfüstsubayüst tabakaüst tarafı
üst üsteüstyapıüstü kapalıaltüstakşamüstüaltı üstüarkaüstü
ayaküstübaşüstübayramüstübireyüstüböbrek üstü bezideneyüstüdizüstü
diz üstüdoğaüstüduyuüstügerçeküstüikindiüstüinsanüstükalburüstü
kıçüstüköprü üstülisansüstü eğitimmasaüstünormalüstüolağanüstüöğleüstü
partilerüstürüzgârüstüset üstü ocaksırtüstüsuçüstütabiatüstütepe üstü
tepeüstüyaşamüstüyer üstüyolüstüyüzüstüdumanı üstündebuğusu üstünde
başüstüne

Bir yazı ile okuyucuya mesajı doğru iletmede kaynağın önemli bir rolü ve sorumluluğu bulunmaktadır. Bu yüzden mesajı ileten kişinin mesajını yazılı olarak iletirken öncelikle birtakım yazım kurallarına uyması gerekmektedir.

Özellikle öğrenciler proje raporlarını yazarken yazım kurallarına uymaya özen göstermelidirler. Öğrencilerin yazarken yaptıkları en önemli hata, noktalama işaretlerine pek dikkat etmiyor olmalarıdır. Oysa kullanılan bilgisayar yazılımının (örneğin bir sözcük işlemcinin) bizzat kendisi yazım kontrolünü yapmakta ve kullanıcıya birtakım uyarılar yapmaktadır. Kullanıcının sadece bu uyarıları dikkate alması bile birçok yanlışı önlemek için yeterli olabilir.

Yazılı metinlerde yapılan hatalar ve bu hatalarla ilgili bazı öneriler aşağıdaki şekilde özetlenebilir:

 • Yazılarda noktalama işaretleri bazen hiç kullanılmamakta bazen de yerinde kullanılmamaktadır. İfadelerin doğru anlaşılması için bu kurallara özenle uyulmalıdır. 
 • Bir bilgisayar programı kullanılarak yazılan yazılarda ise boşluk bırakma/bırakmama konusuna dikkat edilmelidir.  Örneğin,
  • Noktalama işaretlerinden (örneğin noktadan ve virgülden) önce boşluk bırakılmamalıdır. 
  • Noktalama işaretlerinden (örneğin noktadan ve virgülden) sonra boşluk bırakılmalıdır.  Boşluk bırakılması unutulduğunda noktanın öncesinde ve sonrasındaki sözcükler tek bir sözcük olarak algılanmaktadır.  Bu da yazıların hem ekranda hem de kağıt üzerindeki düzenlemesini olumsuz etkilemektedir. 
  • Parantezler açılırken parantez öncesinde boşluk bırakılmalı, açılan parantezle metin arasında boşluk olmamalıdır.  Parantezler kapatılırken parantez öncesinde boşluk olmamalı, sonrasında ise olmalıdır. 
 • Diğer bir hata türü yazım yanlışlarıyla ilgilidir. Sözcükler Türk Dil Kurumu’nun belirlediği kurallar göz önünde bulundurularak yazılmalıdır.  Öte yandan bazı kuralların zaman zaman değiştiriliyor olması kafa karışıklıklarına yol açabilmektedir. Ancak yine de yanlış kullanımları mümkün olduğunca düzeltmek mesajı ileten kişiye artı puan kazandırır.
 • Yaygın olarak yapılan bir başka hata da sözcüklerin yanlış kullanımlarıdır. Örneğin “neden olmak”, “yol açmak” ve “sağlamak” gibi sözcüklerin anlamları birbirinden farklıyken aynı anlamda kullanılabilmektedir. Bu durum da ifadenin bozulmasına yol açmakta ve bazen de mesajın anlamını değiştirebilmektedir.
 • Ayrıca bazı sözcüklerin Türkçe karşılıkları varken (genelde) farkında olunmadan yabancı karşılıkları kullanılmaktadır.  Bu tür durumlar mesajı yazan kişiyle ilgili yanlış bir izlenim bırakabilmektedir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.