Yazım ve Noktalama Soruları için Çözüm Önerileri

Yazım ve Noktalama Soruları için Çözüm Önerileri
A+
A-
10.06.2021
152

Okulla tanışan her çocuk, kısa bir süre sonra yazım ve noktalama kuralları ile de içli dışlı hale gelmeye başlar. Gerek okuduğumuz kitaplar, dergiler ve dijital kaynaklarda gerekse sınavlarda birçok noktalama ve imla kuralı ile karşılaşırız. Hatta çocukluk dönemlerinde birçok çocuğun kullandığı tablet oyunları bile noktalama ve imla kuralları açısından son derece zengindir. Üniversite sınavlarında da bu kurallar yanımızda yürümeye devam eder. Zira üniversitelere giriş sınavlarında da noktalama ve imla soruları sorulmaktadır. Peki, noktalama ve imla kurallarına yönelik soruları daha hızlı ve sorunsuz çözebilmek için neler yapılmalı? İşte cevabı:

Yazım ve Noktalama Sorularını Kolay Çözme

Her ne kadar birçok çocuk ya da genç için korkutucu ve zorlu bir maraton gibi görünse de noktalama ve imla kurallarını doğru öğrenmek o kadar da zor değildir. Bunun için bazı küçük önerileri uygulamak işinizi daha da kolaylaştırabilir. Bu önerilerden bazıları: 

#1 Bol Bol Okuyun

Elinize ne geçiyorsa okuyun. Kitaplar, dergiler, internet sitelerindeki metinler, gazeteler… Bulduğunuz her şeyi okuyun ve bu okumalar esnasında noktalama kurallarına iyice bakın. Bir süre sonra otomatik olarak bu konuyu öğrendiğinizi göreceksiniz. Sadece noktalama değil, yazım kurallarını da kolaylıkla öğrenebileceksiniz. 

#2 Test Çözün

Yazım ya da noktalama ile ilgili mümkün olduğunca fazla sayıda test çözün. Böylece yanlışlarınızı ve nerelerde çok fazla takıldığınızı görme şansınız olur. Bu sayede de geliştirmeniz gereken alanları kolayca tespit edip bu alanlarla ilgili çalışmalarınıza ağırlık verebilirsiniz. Kendi kendinize test çözebileceğiniz gibi arkadaşlarınız ya da öğretmeninizle de çözebilirsiniz. Bu, soruları derinlemesine inceleme fırsatı olacaktır.

#3 Sık Yapılan Yanlışları İnceleyin

İnsanların çok sık yaptığı yazım ve noktalama yanlışlarını inceleyin. Çoğunluğun yanlış yaptığı şeyleri siz de yanlış yapacaksınız diye bir kaide yok ancak yine de bu tür bir çalışma yapmak mevcut bilginizin üzerine ekleme yaparak kendinizi bu alanda geliştirmenize olanak sağlar. 

#4 Dikkat Becerinizi Güçlendirin

Dikkat becerilerinizi ne kadar güçlendirirseniz noktalama ve yazım sorularını doğru ve hızlı anlama becerinizi de o kadar güçlendirmiş olursunuz. Dikkatli bir beyin, en zor gelen soruları bile çok kısa sürede çözebilecek kapasiteye sahiptir. Dikkat becerilerinizi güçlendirirken bunun yanında hafıza gibi becerilerinizi de güçlendirmek daha çok işinize yarayacaktır. Bu alanda nasıl bir yol izleyeceğinizi tam olarak kestiremiyorsanız MentalUP Zeka Oyunu’nu incelemenizi öneririz. Dikkat, hafıza gibi becerilerin yanı sıra düzenli kullanımda zeka becerilerini de güçlendiren yerli zeka oyunu MentalUP, 10 milyondan fazla kullanıcıya sahip.


Hafıza ve Dikkat Oyunu MentalUP’ı inceleyin 

#5 TDK Yazım Kılavuzunu İnceleyin

Yazım ve noktalama kurallarına hakim olmanın en iyi ve en basit yollarından biri de elbette TDK yazım kılavuzlarını incelemektir. Her gün 5 kelimeye bile baksanız 1 sene sonunda 1825 kelimenin doğru yazımını öğrenmiş olursunuz. Sizce de kulağa muhteşem gelmiyor mu? Bunun yanında noktalama kurallarını da çeşitli örnek cümlelerde görerek kendinizi test edebilir ve çok hızlı biçimde bu konulara hakim olma şansına erişebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.